Schorzenia wątroby - czym grozi niestosowanie właściwej diety?

Wątroba to organ pełniący ważną funkcję w organizmie zarówno ludzkim, jak również zwierzęcym. Jest odpowiedzialna między innymi za filtrowanie organizmu, trawienie tłuszczy, produkcję żółci oraz magazynowanie krwi. Zatrucia i infekcje mogą prowadzić do niewydolności wątroby. Niebezpieczna jest również głodówka – nawet kilkudniowe odmawianie przyjmowania pożywienia może zakończyć się dla kota trwałym uszkodzeniem organu. Naszego pupila mogą dotknąć również choroby, takie, jak: niewydolność wątroby, zapalenie, encefalopatia wątroby, stłuszczenie, marskość wątroby. Zagrożeniem dla życia są ponadto nowotwory narządu.

Leczenie i rola diety

Zaobserwowanie takich objawów, jak na przykład wodobrzusze, biegunka, osłabienie i apatia, ataki padaczkowe czy zażółcenie białka oczu, powinno zaalarmować opiekuna kota i skłonić go do szybkiej wizyty u lekarza weterynarii. W przypadku schorzeń wątroby zwlekanie jest szczególnie niebezpieczne, bo organ ten jest wyjątkowo wrażliwy i szybko dochodzi do jego uszkodzeń.

Po wykonaniu badań lekarz zaleci odpowiednio dobrane leczenie farmakologiczne, ale niezbędnym elementem terapii jest zmiana diety. Zaniedbania w tym względzie i podawanie niewłaściwej karmy może nasilać problemy, obciążać wątrobę i uniemożliwiać jej regenerację. Podawany pokarm musi być lekkostarwny, niskotłuszczowy i odpowiednio zbilansowany. Potrzeby kotów chorych są zupełnie inne, dlatego podawanie zdrowemu zwierzakowi karmy wątrobowej jest zabronione. Bez wyraźnego zalecenia lekarza nie podaje się specjalistycznych karm weterynaryjnych, które w tym przypadku dają najlepsze efekty.

Przykłady karm dla kotów ze schorzeniami wątroby

Producenci karm często mają w swojej ofercie produkty przeznaczone specjalnie dla kotów o specyficznych potrzebach. Tak jest również w przypadku schorzeń wątroby – w ofercie firm Hill’s, Royal Canin i Trovet znalazły się karmy których zadaniem jest wspomaganie regeneracji wątroby i zapobieganie jej nadmiernemu obciążeniu.

Hill’s Feline l/d dostępny jest zarówno w formie suchej karmy, jak również w postaci pasztetu w puszce – pozwala to na większe zróżnicowanie posiłków i dobranie formy pożywienia do preferencji kota.
Firma Trovet także stworzyła serię produktów suchych i mokrych Hepatic, która dostosowana jest do potrzeb kotów cierpiących na schorzenia wątroby, ale i tych borykających się z alergiami i nietolerancją pokarmową.
Również wybór karmy Royal Canin Hepatic Feline to gwarancja, że dobierzemy odpowiednią karmę, która zmniejszy obciążenie metaboliczne wątroby i poprawi funkcjonowanie narządu.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów