Uczymy kota czystości

Chcesz mieć kociaka? No dobrze, ale jakiego wybrać? Lepiej jest przygarnąć małego czy dużego kotka, a może kupić? To, na jakiego zwierzaka się zdecydujemy zależy tylko i wyłącznie od nas oraz naszych preferencji. Najlepsze są kotki, które zostały porzucone do przygarnięcia. Są one wdzięczne do końca życia i darzą właściciela miłością. Jeśli mamy do wyboru, kupić lub wziąć kotka, który nie posiada właściciela, to zdecydujmy się na tego, który nie ma jeszcze swojego domu. Kot, który od początku, żyje w luksusach nie odczuwa wdzięczności do pana, bo uważa, że właśnie to mu się należy. Z porzuconymi kociakami, które głodowały i marzły w nocy jest inaczej, dlatego są ona znacznie lepszymi kompanami. Nie jest oczywiście powiedziane, że rasowy będzie wredny i psotliwy. Wszystko zależy od tego, gdzie taki kot się wychowywał.

Chcąc mieć rasowego kota, nie decydujmy się na dużego. Każdy kot ma swoje terytorium, do którego lubi wracać i to tam jest jego miejsce. Mały kotek, jeszcze nie odczuwa takiej więzi z jednym miejscem, więc nie będziemy mieć problemu z przyzwyczajeniem go. Jednak decydując się na rasowego kotka, musimy mieć świadomość, że wymaga on znacznie większej opieki oraz pilnowania, gdyż droższe rasy luba być kradzione. Aby w naszym przypadku do tego nie doszło, pilnujmy, aby nasz pupil bardzo się nie oddalał, gdyż możemy go stracić bezpowrotnie.

Kuweta i żwirek

Jeśli zamierzamy mieć kotka to musimy wiedzieć jak nauczyć go załatwiania się w odpowiednie miejsce. Mówi się, że są to bardzo czyste zwierzęta, które dbają nie tylko o sierść, ale także o to, co przetrawiły, gdyż zawsze jest przez nich zakopywane. Z reguły, nie trzeba jakoś szczególnie uczyć kota gdzie i jak ma się załatwiać. Wystarczy postawić kuwetę piaskiem lub ze żwirkiem i zwierzak sam po pewnym czasie wie. Jednak, kuweta musi stać w widocznym miejscu, czyli w takim, w którym zazwyczaj nasz pupil przebywa. Nie będzie mu się chciało gonić na drugi koniec mieszkania, aby załatwić potrzebę, więc znajdzie siebie inne miejsce i prawdopodobnie będzie to kwiatek, który ma wystarczająco dużą donicę.

Jeśli mamy małego kotka, to także trzeba ustawić kuwetę w odpowiednim miejscu. Żeby maluch wiedział gdzie ma się załatwiać, to możemy go często stawiać na żwirku i głaskać przy tym. Jeśli zauważymy, że kociak zamierza zwrócić przetrawione jedzenie, bierzemy go delikatnie na ręce i przekładamy do kuwety, a jak skończy to chwalimy i głaszczemy. Taki sposób jest znacznie lepszy niż rozwiązania ludzi, którzy krzyczą na zwierzęta i maczają im pyszczki w tym, co zrobiły. Sprawi to jedynie,   ze kot się zestresuje.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów