Kocia toaleta, czyli wybieramy kuwetę dla miauczącego pupila

Nasz ukochany kociak, który będzie się załatwiał gdzie popadnie, zacznie stanowić problem. O utrzymaniu higieny w domu nie będzie nawet mowy, a kot przyzwyczai się, że nie musi iść w jedno miejsce, by załatwić swoją potrzebę. Z tego względu w każdym domu obowiązkowo powinna stanąć kuweta. I choć wybór wydaje się być stosunkowo prosty, to różnorodność kuwet przyczynia się do dylematów. Którą i jak wybrać?

Kuwety otwarte i zamknięte

Zacznijmy od głównego podziału, na kuwety otwarte i zamknięte. W ich przypadku nietrudno się domyślić, które zalety wysuwają się na prowadzenie. Dzięki zamkniętej kuwecie zapachy nie roznoszą się po całym domu, a także nie trzeba zbierać żwirku, który przy najprostszych konstrukcjach kuwet owocuje tym, że zawsze znajdzie się go trochę na zewnątrz. To duży plus, bo zapachy roznoszące się przez kuwety, są jednymi z najbardziej nieprzyjemnych.

Kuwety otwarte, choć nie będą aż tak szczelnie chronić przed ulatnianiem się „aromatów”, to jednak dla kotów są stosunkowo wygodne. Mają bowiem zwykle formę tradycyjnego prostokąta z brzegami, niekiedy wysokimi i zaokrąglonymi do środka, przy zachowaniu jednej ściany niższej. Kot nie ma zatem problemu z wejściem do kuwety, ale i ryzyko wysypania żwirku jest znacznie mniejsze. Kociakowi jest też wygodniej, nie trzeba go uczyć, w jaki sposób wejść do kuwety. Wystarczy wybrać taką, by swobodnie się w niej mieścił. 

Przy wyborze kuwety otwartej bądź zamkniętej, uwzględnić musimy jeszcze dwie kwestie. Wielkość naszego kociaka oraz domową aranżację, o ile kuweta ma się z nią komponować. Najmłodszy i najmniejszy kociak, który dopiero uczy się nowego domostwa, ale i świata oraz załatwiania potrzeb w kuwecie, będzie potrzebował kuwety otwartej, by najpierw oswoić się z nią i nauczyć swobodnie załatwiać. Dla kotów, które są już z nami jakiś czas i chcemy, by ich toaleta nie raziła w oczy domowników i gości, a przy tym była możliwie estetyczna i dyskretna, lepszym rozwiązaniem będzie kuweta zamknięta.

Technologie i funkcjonalności stosowane w kuwetach

Producenci kuwet poszli o krok dalej. Po pierwsze możemy znaleźć kuwety, które posiadają podwójne dno, co znacznie ułatwia czyszczenie. Dół jest po prostu pojemnikiem, gdzie zbierają się nieczystości, natomiast górna część jest ażurowa i to przez nią wszystko dostaje się do dolnego pojemnika.

W kuwetach mogą być zainstalowane filtry, które pochłaniają nieprzyjemne zapachy. Dobre rozwiązanie, o ile mamy większy budżet finansowy przeznaczony na taki zakup, jak i regularną wymianę filtrów. Pośród technologicznych rozwiązań, które wzbudzają ciekawość, a przy tym są bardzo wygodne w czyszczeniu, znajdujemy kuwety samoczyszczące. Są wyposażone w czujniki ruchu i gdy już kot skończy swoją toaletą, uruchomią się grabki i zbrylony żwirek uprzątną do specjalnego pojemnika.

Na jaką kuwetę najlepiej postawić?

Budżet finansowy oczywiście będzie odgrywał niebagatelną rolę w naszym zakupie, jednak pieniądze nie powinny być wyznacznikiem. W końcu kot potrzebuje miejsca, do którego będzie chętnie się załatwiał. Kuweta nie może sprawiać mu problemów z wejściem, bo ostatecznie na nic się zda. Do tego dochodzi kwestia wielkości kuwety, kociak musi się w niej zmieścić.

Co z estetyką? Estetyka wykonania, zamknięta konstrukcja przypominająca domek z drzwiczkami, a do tego filtry czy podwójne dno. Taka propozycja jest i higieniczna, i stosunkowo dyskretna, dlatego nadaje się nawet do postawienia w reprezentacyjnej części domu.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów